metropole fashion blog

Pět věcí, které jste nevěděla o Chanelu N°5!

Na světě je jen málo tak legendárních parfémů, jako je číslo 5 od značky Chanel. Má dlouhou historii a je to nejprodávanější vůně a natolik specifická, že ji poznáte pře půl fotbalového hřiště. Každou minutu se někde na světě prodá lahvička a příjmy z prodeje činí velkou část celkového obratu módního domu. Najdete jej ve spoustě filmů, jak elegantně stojí na toaletních stolcích hereček a královen. Nicméně, číslo 5 má mnohem větší hloubku, než pouze zářivý, květinový závan. 

Jméno není náhoda

Ač by se mohlo zdát, že jméno je čistě náhodné, není tomu tak. Coco Chanel si při výběru parfémů vybrala právě pátý vzorek. Parfumér Ernest Beaux, který parfém vytvořil, prezentoval 6 vzorků. Mimo to, minimalistická lahvička a číslo z něj vytvořila univerzální a zapamatovatelný kousek. 

Cena je oprávněná

Chanel nepatří mezi nejlevnější parfémy, ale cena je více než oprávněná. Se stejným vkusem, s jakých Coco vybírala luxusní látky a milovala drahé, kvalitní požitky, vybrala i ingredience do parfému. K získání jednoho litru extraktu, ze kterého se poté parfém míchá, spotřebujete tunu květin. Mimojiné i růže Mayotte, která kvete pouze 3 týdny v roce nebo jasmín z Grasse, který je nejluxusnější rostlinou používanou k parfémům. 

Popkulturní ikona

Když Marilyn prohlásila, že spí pouze v několika kapkách tohoto parfému, stala se z něj naprostá ikona. Andy Warhol jej dokonce použil na jeden obraz. Slavný byl ale i předtím a to do té míry, že když skončila válka v Evropě, po celé Paříži byly fronty amerických vojáků, kteří čekali na nákup vlastní lahvičky, aby jí dovezli domů manželce. 

Nová éra

Chanel naprosto změnil vnímání parfémů skrze reklamu. V roce 1969 vytvořil Richard Avedon první reklamu na parfémů vůbec. Ač měla pouze několik sekund, stala se naprostou klasikou a byla nejdražší reklamou té doby. Od těchto časů už Chanel vždy přichází s novou tváří a vlastním minipříběhem v každém spotu. 

Vražedná vůně

Marilyn také prohlásila, že by tímto parfémem nejraději naplnila celou vanu. Nejen, že by taková věc stála 356 milionů korun, ale člověka by taková míra parfémů zabila.