metropole fashion blog

Víkendové čtení: Chcete mít jednodušší a uspořádanější život?

Rok se s rokem sešel a my před sebou máme další léto. Počasí je krásné, příroda svěží a oblečení lehké. Nicméně, kvůli turbulentnímu počasí jsme téměř neměli jaro a nebyl tak ten správný čas a nálada na pořádný jarní úklid. Jestliže taky patříte k těm, kteří mají během léta více volna, není lepšího rozpoložení, než udělat ultimátní čistku v šatníku. A třeba postupem času i v životě. 

Minimalismus není vždy o šedém oblečení a moderním interiéru. Je to stav mysli, životní filosofie, jejíž jediným smyslem je životní štěstí. Všechny hmotné statky totiž štěstí samostatně nepřinesou a když na cestu minimalismu nastoupíte, a spíše než za věci budete utrácet za zážitky a investovat do sebe sama, poznáte rozdíl. 

První a ten nejlepší krok je začít s redukcí šatníku. Všichni známe tu radu vyhodit všechno, co jsme neměli déle, jak šest měsíců. To je ale není nejlepší, protože v našem podnebí by to znamenalo vyhodit všechny zimní kabáty, a to přeci neuděláme. Raději vyzkoušejte metodu Marie Kondo. Jakmile vám daná věc přináší radost, nechte si ji, jakmile ji máte v šatníku kvůli nějakému iluzornímu životnímu stylu, protože byla drahá a není dobré se ji zbavit nebo protože má sentimentální podtext, může jít pryč. 

Udělejte si tři hromady - Vyhodit - Prodat - Darovat. 

Vyhodíte věci, které mají svůj prime čas už za sebou. Prodat můžete všechny své impulzivní drahé koupě a darovat můžete vše ostatní. Nemusí jít jen o darování známým, ale i sběrným místům pro ty, kteří toho nemají tolik. 

Chcete-li nejlépe vidět, co doopravdy nosíte a nenosíte (a člověk obvykle nosí nejraději to, v čem se cítí dobře, obraťte všechna ramínka hákem dozadu. Takto budete muset věc vyndávat složitěji. Když ji budete do šatníku vracet, již zavěste ramínko normálně. Po dvou měsících perfektně uvidíte, která ramínka jsou zavěšená ze zadní strany tyče a která ze přední. 

Kniha Marie Kondo, mezi dalšími knihami o minimalismu, je dobrý začátek pro nakopnutí života, protože věci nás někdy mohou dusit, aniž si to uvědomujeme. Vybrali jsme několik knih, které vám mohou pomoci s větším rozšířením jak úklidu šatníku, tak úklidu v životě. 

  •