metropole fashion blog

Džíny jako základ šatníku!

Džíny dnes tvoří nezbytnou součást dámského i pánského šatníku a dá se říci, že jiné kalhoty než džíny nikdy nezaznamenaly takový úspěch.

Víte, jak vlastně džíny vznikly? Zpočátku sloužily pouze americkým zlatokopům jako montérky a trvalo jim skoro sedmdesát let, než se masově rozšířily mezi běžné lidi.

Za vynálezce denimu se považuje Levi Strauss, který z rodného Německa odjel se svou rodinou do Ameriky s vidinou lepšího života. Během zlaté horečky dodával horníkům montérky z krepové bavlny z Francie nazývané „serge de Nimes“ neboli krep z Nimes. Odtud tedy název denim. Horníci byli s kalhotami velmi spokojeni, protože Leviho kalhoty byly pevné a vydržely tak dlouhou dobu.

5f0fc4a80d6085b446f5c9c32ea14b03.jpg

Po vychytání pevnějších kapes s nýtky, které měl na starosti židovský krejčí z Lotyšska Jacob Davisse, bylo vše patentováno a datum 20. května 1873 se tak zapsalo do historie jako zrození kultovních džín.

Po druhé světové válce se džíny dostaly i do Evropy a najednou se objevily i  první konkureční firmy jako Wrangler a Lee. K oblíbenosti denimových kalhot v celé společnosti přispěly také idolové Elvis Presley a James Dean. Stále to však byly kalhoty rebelské a podřadné. První džíny dostaly číslo 501 a dodnes je tento model velmi populární klasikou, samozřejmě přizpůsobenou své době.

V dnešní době už si bez džín své životy neumíme představit. Slouží nám jako volnočasové kalhoty, ale během posledních let se opět dostaly do centra pozornosti i trochu jiným způsobem. Dostávají stále větší prostor i pro jiné příležitosti, můžete je bez obav nosit do práce nebo na jednání.

Snímek obrazovky 2018-02-16 v 10.24.40.png

Jemně růžové džíny, Reserved

Snímek obrazovky 2018-02-16 v 10.23.44.png

Džíny "boyfriendy", Lindex

Snímek obrazovky 2018-02-16 v 10.23.22.png

Černé džíny s kovovými kroužky, Mango

Džíny jsou prostě fenomén, jejichž podob existuje opravdu nepočítaně. Nosit můžete nejen kalhoty, ale i džínové šaty, bundy, košile nebo vesty. Každá módní značka nebo módní řetězec už s denimovými kousky počítá ve svých kolekcích a bez nich si už ani život nedokáže představit. Stejně jako my.

dziny_hm.jpg

Legendární lacláče, H&M

dziny_hm2.jpg

Elegantnější šedivé džíny, H&M

 

Zdroj: Pinterest.com, Archiv značek